سخن سردبیر


«وَ إِذا لَقُوا الَّذينَ آمَنُوا قالُوا آمَنَّا وَ إِذا خَلَوْا إِلي‏ شَياطينِهِمْ قالُوا إِنَّا مَعَکُمْ إِنَّما نَحْنُ مُسْتَهْزِؤُنَ.» (آیه 14 سوره بقره)
و چون به اهل ایمان برسند گویند: ما ایمان آوردیم و وقتی با شیاطین خود خلوت کنند گویند: ما با شماییم ، جز این نیست که ( مؤمنان را ) مسخره می کنیم.
«مَثَلُهُمْ کَمَثَلِ الَّذِي اسْتَوْقَدَ ناراً فَلَمَّا أَضاءَتْ ما حَوْلَهُ ذَهَبَ اللَّهُ بِنُورِهِمْ وَ تَرَکَهُمْ في‏ ظُلُماتٍ لا يُبْصِرُونَ.»(آیه 17 سوره بقره)
مثل ایشان مانند کسی است که آتشی بیفروزد ، و همین که روشن کند پیرامون او را ، خدا روشنی آنان را ببرد و رها کند ایشان را در تاریکیی که هیچ نبینند.

بعضی ضرب المثل ها هستند که به دنیای قدیم تعلق دارند. آن دسته از ضرب المثل ها، گرچه امروزه هم گاه استفاده می شوند اما کاربرد قدیم را ندارند مثلا «گر خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو» یکی از آن هاست.
بیشترین استفاده این ضرب المثل در دوران تلوزیون های سیاه و سفید بود. دورانی که کلا دو رنگ وجود داشت. جامعه کلا دو دسته بود سیاه و سفید. هرکس برای مقابله با رسوایی همرنگ یکی از این دو دسته می شد یا سیاه یا سفید.
اما این ضرب المثل بعد از آمدن تلوزیون های رنگی ، کم کم به فراموشی سپرده شد. با آمدن رنگ های مختلف ، مردم گروه گروه شدند، از هفت رنگ رنگین کمان هر کدام یک طیف رنگ را به خود اختصاص دادند. بنفش- نیلی- آبی-سبز-زرد- نارنجی –قرمز. حالا شما تصور کنید ، بخواهی همرنگ جماعت شوی. آدم تبدیل به یک آفتاب پرست تمام عیار می شود. آفتاب پرستی که در هرجا به یک رنگ در می آید برای همرنگ شدن! آفتاب پرستی با قدرت تغییر هفت رنگ در دقیقه. همین طیف وسیع رنگ ها باعث شد که ضرب المثل «گر خواهی نشوی رسوا ،همرنگ جماعت شو» منسوخ شود.
در این دوره زمانه پر از آفتاب پرست سعی کنیم خودمان باشیم , بین این همه رنگ و نقاب , یک انسان منحصر به فرد باشیم.انسانی با رنگ مخصوص خودش. تک رنگ، تک رو، بی ریا...
همانگونه که امیر المومنین (ع) می فرماید « از گرویدن به راه حق، هر چند تعدادش اندک باشد نهراسید» ما هم از تک رنگ بودن نترسیم.

امان از این ریاکاران که ابر حیله می مانند
که سیل بی وفایی را به عالم می نمایانند
دغل بازان بی مقدار که آب از آبرو بردند
زمین و آسمان را هم به سان برده می دانند
                                                         تمامی حقــوق مادی و معــنوی این سایت متــعلق به معـــاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه می باشد - طراحی:پارسه وب